ПРОЦЕДУРА

Приключил прием на проекти по процедура BG16RFPR001-1.001 „Разработване на иновации в предприятията“

Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 МИНИСТЕРСТВО НА ИНОВАЦИИТЕ И РАСТЕЖА

ЦЕЛ НА ПРОЦЕДУРАТА:

Предоставяне на фокусирана подкрепа на българските предприятия за повишаване на иновационната им дейност чрез разработване на иновации в тематичните области на ИСИС 2021-2027.

ОБЩ БЮДЖЕТ ПО ПРОЦЕДУРАТА:
127 000 000 лева

РАЗМЕР И ИНТЕНЗИТЕТ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ (БФП):

Минимален размер на заявената БФП Максимален размер на заявената БФП в зависимост от категорията на предприятието
50 000 лева Микропредприятия: 250 000 лева
(но не повече от 100% от средногодишните нетни приходи от продажби за 2020, 2021 и 2022 г.)
Малки предприятия: 400 000 лева
(но не повече от 60% от средногодишните нетни приходи от продажби за 2020, 2021 и 2022 г.)
Средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация: 500 000 лева
(но не повече от 25% от средногодишните нетни приходи от продажби за 2020, 2021 и 2022 г.)
Големи предприятия: 500 000 лева
(но не повече от 10% от средногодишните нетни приходи от продажби за 2020, 2021 и 2022 г.)

1. Максимален интензитет на безвъзмездна финансова помощ за Елемент А „Разработване на иновацията“ при режим „Помощи за проекти за научноизследователска и развойна дейност“ и при допустими два варианта за разработване на иновацията – експериментално развитие и индустриални научни изследвания:

Вид изследвания Микро и малки предприятия Средни предприятия Малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия
Експериментално развитие 60% 50% 40%
Индустриални научни изследвания

Посоченият по-горе максимален интензитет на помощта, е в случай, че проекта се изпълнява при едно от следните условия:

  • включва ефективно сътрудничество между две предприятия като поне едно тях е МСП и нито едно от предприятията не поема повече от 70% от допустимите разходи по Елемент А или
  • резултатите от проекта се разпространяват широко чрез конференции, публикации, отворени за достъп регистри, безплатен софтуер или софтуер с отворен код или
  • при условие че проектът се осъществява извън Югозападен регион.

2. Максимален интензитет на безвъзмездна финансова помощ за Елемент Б „Защита на разработената иновация“ при режим „de minimis“:

Категория на предприятието Максимален интензитет
Микро, малки, средни, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предп 60%

ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ:

1. Търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.

2. Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2020 г.

3. Да са микро, малки и средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация (Small Mid-Caps) или големи предприятия, като:

  • Големи предприятия могат да кандидатстват по процедурата единствено в ефективно сътрудничество с МСП;
  • Единствено микро, малки и средни предприятия могат да изпълняват проекти в тематична област „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“.

4. Да са реализирали нетни приходи от продажби за 2022 г. както следва:

Категория на предприятието Нетни приходи от продажби за 2022 г.
Микропредприятие ≥ 80 000 лева
Малко предприятие ≥ 200 000 лева
Средно предприятие и малко дружество със средна пазарна капитализация ≥ 800 000 лева
Голямо предприятие ≥ 3 000 000 лева

5. Допустимо е проектите да се изпълняват в партньорство, като партньорството е задължително единствено, в случай че предприятието кандидат е голямо предприятие.

ДОПУСТИМИ ПРОЕКТИ:

1. Изпълнението на проекта следва да води до разработване на иновация, попадаща в ЕДНА от изброените по-долу тематични области и подобласти на ИСИС 2021-2027*:

1. Тематична област „Информатика и ИКТ“;

2. Тематична област „Мехатроника и микроелектроника”;

3. Тематична област „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“;

4. Тематична област „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“;

5. Тематична област „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“.

*Тематичните области и техните приоритетни подобласти са изведени в приложение към настоящото представяне!

2. Проектът трябва да е насочен към разработване на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, насочена към производството на стоки и предоставяне на услуги.

3. Допустими за подкрепа по режим „Помощи за проекти за научноизследователска и развойна дейност“ са подпомаганите части от проектни предложения, които попадат изцяло в рамките на една от следните категории изследвания:

  • експериментално развитие или
  • индустриални научни изследвания

4. Изпълнението на проекта следва да води до разработване на иновация, отговаряща на 6-то или по-високо ниво на технологична готовност (TRL scale):

  • TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда;
  • TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда;
  • TRL 8 – Завършена и сертифицирана система;
  • TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.

ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:

I. Елемент А „Разработване на иновацията“ – задължителен:

1. Извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране, необходими за разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация (иновация в бизнес процесите, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги).

2. Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация.

  • Във връзка с изпълнението на допустимите дейности по Елемент А (т. 1 и т. 2, по-горе) кандидатите/партньорите могат да наемат на трудов договор за минимум 4 работни часа на ден изследователи, технически персонал и друг квалифициран персонал, който ще участва пряко в дейностите за разработване на иновацията.

II. Елемент Б „Защита на разработената иновация“ – незадължителен

ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:

I. Елемент А „Разработване на иновацията“:

1. Разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на персонал за срока на изпълнение на проекта – изследователи, технически персонал и друг квалифициран персонал, участващ пряко в дейностите за разработване на иновацията.

  • Разходите по т. 1 (Елемент А) са допустими както за кандидата, така и за партньора, под формата на единичен разход за почасово възнаграждение в размер на 31 лв. на час.
  • Разходите за възнаграждения са допустими за изследователи, технически и друг квалифициран персонал, нает единствено за целите на проекта на трудов договор за минимум 4 работни часа на ден.

2. Разходи за амортизация на собствено оборудване и инструменти, вписани в активите на кандидата/партньора и представляващи дълготрайни материални активи (ДМА), необходими за разработването на иновацията, доколкото те се използват, и за периода, през който се използват за целите на проекта.

3. Разходи за амортизация на сгради и помещения, вписани в активите на кандидата/партньора, необходими за разработването на иновацията, в частта, в която се използват (кв. м.), и за периода, през който се използват за целите на проекта.

4. Разходи за външни услуги, необходими за разработването на иновацията, които включват:

  • разходи за възлагане на научни изследвания;
  • разходи за знания и патенти, лицензирани от външни източници на принципа на сделката между несвързани лица, необходими за разработването на иновацията;
  • разходи за консултантски и еквивалентни услуги, използвани изключително за разработването на иновацията.

5. Разходи за материали и консумативи, необходими за разработването на иновацията.

II. Елемент Б „Защита на разработената иновация“ (допустими само за кандидати):

1. Разходи за защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ – общо до 20 000 лв., вкл.:

- разходи за такси за заявяване и регистрация на патент и/или полезен модел, и/или промишлен дизайн на разработената иновация;

- разходи за услуги за извършване на проучвания (за „състояние на техниката“, „новост“, „изобретателска стъпка“ и „техническа приложимост“), изготвяне на заявка за патент и/или полезен модел, и/или дизайн на национално, европейско и/или международно ниво на разработената иновация;

- разходи за консултантски и юридически услуги, свързани с предоставяне на лицензии и получаване на доходи от правата върху разработената по проекта иновация.

СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИТЕ:

18 (осемнадесет) месеца, считано от датата на влизане в сила на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

КРАЕН СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА ПРОЕКТИТЕ:

15.05.2024 г.