ПРОЦЕДУРА

Приключил прием на проекти по процедура BG05SFPR002-1.012 „УСТОЙЧИВА ЗАЕТОСТ ЗА ХОРА В НЕРАВНОСТОЙНО ПОЛОЖЕНИЕ“

Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027

ЦЕЛ НА ПРОЦЕДУРАТА:

Осигуряване на устойчива заетост на лица в неравностойно положение, включително чрез адаптиране на работни места за хора с увреждания.

ОБЩ БЮДЖЕТ НА ПРОЦЕДУРАТА:
100 000 000 лева

РАЗМЕР И ИНТЕНЗИТЕТ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ (БФП):

  • Минимален размер на БФП: 40 000 лева
  • Максимален размер на БФП: 391 166 лева
  • Интензитет на помощта: 100%

ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ:

1) Всички физически и юридически лица, и техни обединения, които кандидатстват за БФП чрез подаване на проектно предложение.

2) Кандидати разполагащи с финансов капацитет въз основа на данни от Счетоводния баланс за 2022 г. или при новосъздадени през 2023 г. организации - въз основа на данни от Счетоводния баланс на организацията за текущата година, за периода от регистрацията на организацията, до последния ден на месеца, предхождащ месеца, в който е обявена настоящата процедурата. Счетоводният баланс на новосъздадена през текущата година организация следва да съдържа данни поне за 3 месеца, считано от датата на регистрацията на организацията до последната дата на месеца, предхождащ месеца на обявяване на процедурата.

3) Кандидатът разполага с оперативен капацитет за изпълнение на проектното предложение: опит в изпълнението на поне една от дейностите, включени в проекта или e приключил поне един проект, финансиран със средства от ЕС, националния бюджет или други донори, в който е участвал в ролята на кандидат/партньор.

4) Кандидатът да е работодател – да има действащи към момента на подаване на проектното предложение трудови договори.

5) Кандидатът е лице със самостоятелна правосубектност, регистриран и имащ право да осъществява дейност на територията на Република България.

ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:

1) Наемане на лица от целевата група /Задължителна дейност/.

  • лица в неравностойно положение без трайни увреждания, вкл. и тези, които ще извършват своите работни задължения в условия на надомна работа – до 12 м. (4 тримесечия).
  • лица с трайни увреждания, вкл. и тези, които ще извършват своите работни задължения в условия на надомна работа – до 24 м. (8 тримесечия).
  • Лицата се наемат по трудово правоотношения.
  • Работодателят следва да запази заетостта на минимум 50% от новосъздадените/подкрепените работни места.

2) Подкрепа на работното място чрез ментор, съгласно индивидуалните нужди на новонаетите лица от целевата група за период до 6 м.

  • Менторът следва да бъде лице от същото предприятие, което да подпомогне новонаетото лице от целевата група при навлизането му в спецификата на работното място/ заеманата длъжност.

3) Осигуряване на транспорт за лицата от целевата група от и до работното място, в случай че лицето работи в населено място, различно от местоживеенето му.

  • Разходите за транспорт на наето лице, представител на целевите групи по процедурата, са допустими за периода на субсидираната заетост на съответното лице, само в случай че лицето работи в населено място, различно от постоянния адрес по местоживеенето му.
  • Надбавка не се изплаща за наети лица, които извършват трудовите си задължения от разстояние и/или надомна работа съгласно КТ.

4) Адаптиране на работното място за новонаети лица с трайни увреждания – СМР, оборудване и обзавеждане.

  • Тази дейност е допустима единствено в случай, че работодателят наеме лица от целевата група, които са с трайни увреждания.

ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:

I. РАЗХОДИ ЗА ПЕРСОНАЛ

1./1.1. Разходи за възнаграждения на лица в неравностойно положение без трайни увреждания.

1./1.2. Разходи за възнаграждения на лица с трайни увреждания.

1./1.3. Разходи за възнаграждения на ментори.

  • По т. 1.1 и т. 1.2 са допустими разходи за трудови възнаграждения на лицата от целевата група, включени в субсидирана заетост, за тримесечие.
  • Максималният период на допустимост на разходите за едно работно място е, както следва:
    • за лица в неравностойно положение без трайни увреждания, вкл. и тези, които ще извършват своите работни задължения в условия на надомна работа – до 12 м. (4 тримесечия);
    • за лица с трайни увреждания, вкл. и тези, които ще извършват своите работни задължения в условия на надомна работа – за период до 24 м. (8 тримесечия).
    • За „тримесечие“ се счита период от три последователни календарни месеца.
  • Разходите за възнаграждение за наето лице, представител на целевите групи по процедурата, се възстановяват под формата на стандартна таблица за единица разход.
  • Стандартната таблица за единица разход покрива тримесечния разход за труд на Работодател за наето лице в икономически сектор (икономическата дейност на предприятието, в която е заето лицето, съгласно Класификацията на икономическите дейности (КИД) 2008 г.) при минимум 85% отработени дни за периода в т.ч. дните, в които лицето ползва платен годишен отпуск.
  • В стойността на единица разход се включват тримесечните разходи за труд на работодателя за наето лице. Същите включват брутно възнаграждение (разход за нетно възнаграждение, лични осигурителни вноски и данък на физическо лице) и осигурителни вноски за сметка на работодателя, в т.ч. и разход за платен годишен отпуск.
  • Размерът на стандартната таблица за единица разход по икономически дейности на работодателите при 8-часов и 4-часов работен ден е изведен в приложение към настоящото представяне.
  • По т. 1.3 са допустими разходи за брутно трудово възнаграждение за ментор за период до 6 месеца.
    • Разходите за възнаграждение на ментори, определени от работодателя, които ще отговарят за представители на целевата група, като месечното възнаграждение е в размер на ½ от минималната работна заплата, установена за страната за съответната година. Менторът трябва да отчете минимум 40 часа месечно, за да получи съответно възнаграждение за това, като е допустимо да се отчитат само в реално отработени дни.

II. РАЗХОДИ ЗА ТРАНСПОРТ

2./2.1. Надбавка за транспорт за лицата от целевата група:

  • Дневната надбавка за транспорт е в размер на 7.00 лева и се възстановява за всеки отработен ден, когато адресът на месторабота е различен от населеното място по местоживеене на наетото лице. В стойността на единица разход се включват дневни разходи за транспорт до и от работното място на наетото лице, когато адресът на месторабота е различен от населеното място по местоживеене на наетото лице.
  • Надбавка не се изплаща за наети лица, които извършват трудовите си задължения от разстояние и/или надомна работа съгласно КТ.

III. РАЗХОДИ ЗА МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ

3./3.1. Разходи за закупуване на обзавеждане и оборудване

  • Тези разходи са допустими ЕДИНСТВЕНО за изпълнението на дейност 4) с цел адаптирането на работно място за лица с трайни увреждания.

IV. РАЗХОДИ ЗА НЕМАТЕРИАЛНИ АКТИВИ

4./4.1. Разходи за закупуване на нематериални активи

  • Тези разходи са допустими ЕДИНСТВЕНО за изпълнението на дейност 4) с цел адаптирането на работно място за лица с трайни увреждания.
  • Сборът на разходите по т. 3.1. и т. 4.1. следва да не превишава 10% от размера на разходите за възнаграждения на лицата с трайни увреждания, наети по проекта.

V. РАЗХОДИ ЗА СТРОИТЕЛНО МОНТАЖНИ РАБОТИ

5./5.1. Разходи за СМР

  • Тези разходи са допустими ЕДИНСТВЕНО в размер до 15% от размера на разходите за възнаграждения на лицата с трайни увреждания, наети по проекта.

VI. ЕДИННА СТАВКА

6./6.1. Непреки разходи

  • Разходи за управление и администриране на проекта - 10 %.

ДОПУСТИМИ ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:

  • Лица в неравностойно положение, които следва да са безработни или неактивни за период от минимум 4 седмици към момента на включване в дейности по процедурата.

СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИТЕ:

  • По процедурата не се определят минимална и/или максимална продължителност на индивидуалните проекти. Същата се определя от кандидатите, в съответствие с техните индивидуални потребности и при съобразяване на максималната продължителност на субсидираната заетост за едно лице.

КРАЕН СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ:

21.03.2024 г.